Ambrospray

Kašel, latinsky tussis

je obranný reflex, který pomáhá uvolnit a vyčistit dýchací cesty od cizorodých látek.

Kašel může mít celou řadu příčin. Jsou to především akutní infekce horních i dolních cest dýchacích, chronické infekce dutin a nosohltanu, ale i bronchiální astma, jícnový reflux a také dráždění chemickými látkami nebo prachem.

Lékaři rozlišují několik druhů kašle, nejčastěji  se kašel rozlišuje podle produkce sekretu na suchý (bez vykašlávání sekretu) a vlhký nebo také produktivní (s vykašláváním sekretu).  Při léčbě kašle je nejdůležitější rozeznat o jaký druh kašle jde.

Suchý kašel je velmi dráždivý, škrábe při něm v krku a nevytváří se sekret – hleny. Příčinou může být například řada infekčních zánětů (zánět hrtanu, zánět průdušnice). Suchý kašel je přítomný i u časných stádií zánětu průdušek. Suchý kašel také doprovází alergie na pyly, plísně, roztoče a jiné.

Vlhký kašel je způsobený nadměrnou produkcí hlenu v dýchacích cestách. Akutní kašel s tvorbou hlenu vzniká velmi často při zánětu průdušek. Je vhodné podávat přípravky, které usnadňují vykašlávání a snižují vazkost tohoto hlenu.